czwartek, 4 grudnia 2014

Twórcy Kultury Śląskiej II EDYCJA 2015
„Twórcy Kultury Śląskiej” to jeden z najważniejszych projektów Centrum Kultury Śląskiej. Polega on na tym, że wybitne i zasłużone postaci kultury regionu śląskiego są uwieczniane na artystycznych fotografiach, które robione są we wnętrzach pałacu po rodzie Henckel von Donnersmarck.

Zdjęcia te – dzieło Krzysztofa Millera i Marka Wesołowskiego, członków Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski – składają się na cykliczną wystawę zatytułowaną „Twórcy Kultury Śląskiej”. Pokłosiem tej wystawy jest regularnie wydawany kalendarz z wizerunkami znakomitych animatorów kultury śląskiej – druga edycja już się ukazała. W planach jest prestiżowe wydawnictwo, które będzie pojawiać się co kilka lat w formie łącznej publikacji książkowej, zawierającej zdjęcia wraz z biogramami. W ten sposób powstanie jedyny w swoim rodzaju almanach „Twórców Kultury Śląskiej”.  (Renata Głuszek)

Krzysztof Miller i Marek Wesołowski z wielkim szacunkiem, ale też bardzo subiektywnie spoglądają na indywidualności naszego regionu. Kluczem do stworzenia tych portretów była różnorodność osobowości, temperamentu i profesji. Inspirację stanowiły również pałacowe wnętrza Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, wypełnione światłem słonecznym, pełne radości i dobrej energii. (Krzysztof Miller)

Na kartach kalendarza 2015 r. zagościli:

Anna Szostak - dyrygent
Anna Osadnik - artysta plastyk
Stanisław Gerard Trefoń - animator kultury
Józef Olejniczak - pracownik naukowy UŚ
Barbara Ptak - kostiumolog
Mirosław Muzykant - muzyk
Robert Talarczyk - reżyser, aktor
Waldemar Jama - fotografik
Janusz YANINA Iwański - muzyk
Magdalena Piekorz - reżyser filmowy i teatralny
Wojciech Kuczok - pisarz, scenarzysta
Henryk Waniek - artysta malarz, pisarz
Krzysztof Respondek - aktor

Wspomnienia z wernisażu:
fot. Marzena Wesołowska

fot. Marek Wesołowski